Botoks Hakkında

botoks-yontemleri


Botox (Botulinum toksini) Nedir ?

botox-istanbul

Estetik alanında, cerrahi olmaksızın kısa zamanda gençleşme sağlayan bu çağın en önemli buluşlarından biridir. Özellikle alın ve göz çevresinde , kırışıklıkların giderilmesinde başarısı nerdeyse diğer tüm uygulamalardan hızlı ve etkin  denebilir.

Botulinum toksini Clostridium Botulinum adli bakterinin  toksininden elde edilmekte , uygulandığı alanda kas kasılmalarını engelleyerek bu bölgede geçici bir rahatlama sağlamakta ve bu nedenle de çok farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

BOTOX® ve DYSPORT® gibi botulinum toksin Tip-A ürünleri, kırışıklıkların giderilmesinin disinda  , blepharospasm (gözkapaklarındaki istemsiz kasılmalar) tedavisinde,  şaşılığın ve tiklerin tedavisinde, boyun kaslarının aşırı kasılmalarının yol açtığı kronik ağrıların tedavisinde, serebral palsi tedavisinde, kronik baş ağrılarının ve migrenin tedavisinde kullanılmıştır. 1995’den beri de  Türkiye’de de kullanılmaktadır.

Uygulama alanları giderek gelişen botoks asiri terleme tedavisinde Başta koltuk altı terlemesi olmak üzere eller ve ayaklarda da deri içine injeksiyonlar seklinde uygulanmakta ve etki suresi 6-9 ayi bulabilmektedir.

Son yıllarda kırışıklıkların dışında yüzde Masseter kasına uygulamalarla ozellikle yuzde incelme sağlanmakta hatta son yıllarda Asyalı ırklarda yüzün köşeliden yuvarlağa dönmesinde popülerlik kazanmıştır. Bu uygulama dişlerini aşırı sıkan ve çene ağrısı çeken kişiler icin de kullanılmaktadır.

Hatta gastroknemius kasına yapılan uygulamalarla alt bacak kalınlığı olan kişilerde de bacakların ince görünümüne de neden olmaktadır.

Botox uygulamaları ile ilgili daha seyrek ve tartışmalı alanlarda mevcut. Örneğin, burun ucunu aşağı çeken kasın botoxla etkilenerek burun ucunun kaldırılması, göğüs kasının bir bölümünün dondurulması ile çalışan kas bölümünün etkisi ile memenin dikleştirilmesi.

Botox  kimler için ne zaman uygulanmalı?

Kırışıklık tedavisinde bir alt ve üst yaş sınırı belirlemek güç. Daha çok , rahatsız edici oranda kırışıklıklar varsa, 20’li yaşlarda bile Botox uygulamalarına rastlamak mümkün. Çok ileri yaşlarda, sadece botox ile etkin bir sonuç sağlamak güç olsa da , yüz gençleştirme ameliyatları ile birlikte veya ameliyat yapılmadan sadece botoxla kısmen iyi sonuçlar alınabilir.

Botox Nasıl Uygulanır?

Uygulama noktaları, kişinin mimik yapması istenerek belirlenir ve gerekli dozlarda enjeksiyon yapılır.

Botox Nasıl Uygulanır?

Uygulama noktaları, kişinin mimik yapması istenerek belirlenir ve gerekli dozlarda enjeksiyon yapılır.

Botox Ne Zaman Etki Eder?

Botox, genellikle yapıldıktan 2 gün sonra etkisini göstermeye başlar , ancak 1 hafta sonra etki tam olarak ortaya çıkar.

Botoxum Ne Kadar Sürer?

Botoxun etkisi 4 -6 ay civarında surer. Bu süre bazı kişilerde daha kısa,, bazılarında ise daha uzun sürebilir. Süre, uygulama dozundan daha çok genellikle ilacın vücud tarafından metabolize edilme özelliğiyle ilgilidir.

Botoxtan Sonra Neler Yapılmamalı?

İlk , bir kaç saat, ilacın yayılmasını kolaylaştıracak şekilde , uygulama bölgesine masaj yapılmaması yeterlidir.

Botox sonrasi olusabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Uygulama alaninda morarma, kizarma. olabilir.Bazen uygulama sonrasi bas agrisi olabilmektedir.

Az sayıda da olsa, botox yaptırdıktan sonra hiç bir değişiklikle karşılaşmadığını söyleyen kişilerle karşılaşmak mümkün. Bunun muhtemel nedenleri; ilacın üretiminde bazı sorunlar, ilacın hazırlanışı veya saklanması sırasında oluşabilen aksaklıklar, yanlış enjeksiyon teknikleri, beklemiş ilaç kullanımı olabilir. Çok nadiren, yaklaşık % 5 -10 kişide, ilacın hazırlanışında kullanılan A tipi toksine direnç olabilmekte. Bu durumda, daha az üretilen B tipi toksinle hazırlanmış ilacı temin edip kullanmak gerekir.

Dozla ilgili olduğunu düşündüğümüz ama bilimsel olarak açıklayamadığımız bir sorun da ilacin etki suresinin degismesi. Genellikle, ilacın ilk 4 ay daha etkin olmak üzere 6 aya kadar etkisini sürdürmesini beklerken bazı kişilerde çok daha erken ilacın etkisinin azaldığına şahit oluyoruz. Burada, ilacın daha çabuk yıkılmasına yol açan bir kimyasal süreçten söz edilebilir. Bu nedenle, ilacın etkisinin herkeste aynı olmadığını, bazı kişilerde daha çabuk yıkılabileceğini bilmekte fayda vardir.

Arama Motoru Bağlantıları
botoks fiyatları
botoks nedir
botoks cena
botoks kremi
botoks krem
botoks wikipedia
botoks tedavisi
dolgu botoks